dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Gry i prezentacje Wasze Blogi Fotogaleria Leśnoteka Leśny Przewodnik
HOME  >  Aktualności  >  Święto eRysia z okazji Światowego Dnia Kota
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Zdjęcie miesiąca – dzieci
Zdjęcie miesiąca – dzieci
Komentarze galerii
messi
2020-06-28 18:53:05
woule nie da się patrzeć

messi
2020-06-28 18:52:29
jebane gówna te wasze ptaki

gowno20
2020-05-25 19:24:23
stara strona przeterminowana bo z 2010 roku XD pozdro 600 elo benc

messi
2020-05-06 10:41:54
ja jestem na lekcji

messi
2020-05-06 10:40:54
kttybella to ty?

Święto eRysia z okazji Światowego Dnia Kota

17 lutego został ogłoszony dniem kotów i eRyś, mimo że wirtualny, na takie święto zasługuje również. Koty od lat fascynowały ludzi, do tego stopnia, że uznawali je za bóstwa i oddawali im cześć. Podobno w starożytnym Egipcie koty codziennie miały swoje święto! Dzisiaj może nie są czczone, ale na pewno są najpopularniejszymi pupilami w naszych domach.

Las tez ma swojego kociego przedstawiciela. I to niejednego...

Ryś euroazjatycki – jest największym dzikim kotem występującym w Europie. Jest również jednym z największych drapieżników w naszej przyrodzie. Większe są tylko niedźwiedź i wilk. Rysie dorastają do 80 cm i osiągają wagę ponad 30 kg. Samice są mniejsze od samców.

Ryś jak na kota przystało ma dość długie nogi i duże, okrągłe łapy, dzięki czemu może swobodnie poruszać się w głębokim śniegu. Tak jakby nosił śnieżne rakiety. Najbardziej charakterystyczną cechą rysia są uszy. To swego rodzaju radary. To one i charakterystyczne bokobrody (gęsta sierść po bokach głowy) pomagają mu wyłapać najcichsze dźwięki.

Ryś najlepiej się czuje w dużych kompleksach leśnych, gdzie może swobodnie polować na sarny, jelenie i młode dziki. W odróżnieniu od swoich afrykańskich braci nie jest długodystansowcem i nie ściga swojej ofiary, ponieważ szybko się męczy. Za to jest świetnym wspinaczem i skoczkiem. Jeśli chce coś upolować, podkrada się do ofiary na bliską odległość i w kilku skokach ją dopada.

Ryś jest gatunkiem terytorialnym, co znaczy, że żyje na wybranym przez siebie obszarze i porusza się tylko w jego granicach. Na swoim terytorium żyje samotnie i jak każdy kot chadza własnymi ścieżkami. Tylko w okresie godów łączy się w pary. Młode rysie rodzą się w maju i wymagają opieki mamy. Pod jej okiem przez rok uczą się technik polowania i radzenia sobie w leśnej gęstwinie.

Spotkanie rysia w lesie to nie lada szczęście. Nie tylko dlatego, że unika ludzi, ale również dlatego, że jest on niezwykle rzadkim gatunkiem w Polsce, objętym ścisłą ochroną. Występuje na północnym-wschodzie w Puszczy Augustowskiej i Białowieskiej oraz we Wschodnich i Zachodnich Karpatach. Na początku lat 90. przywieziono rysie do Puszczy Kampinoskiej.

W języku polskim nazwa "Ryś" pochodzi od przymiotnika "rysy" znaczącego 'dziki, drapieżny, groźny'.
A jak nasz bohater nazwany jest w innych krajach?

      1. Francja - lynx
      2. Niemcy - luchs
      3. Hiszpania – lince
      4. Włochy - lince
      5. Czechy, Słowacja - rys
      6. Szwecja - lodjur
      7. Norwegia - gaupe
      8. Finlandia - ilves
      9. Islandia - sinokoi
      10. Armenia - lusan
      11. Azerbejdżan - meshag, mesh
      12. Pakistan - tsogde
      13. Chiny - shihli
      14. Gruzja - potskhveri
      15. Iran - varchakh  
      16. Indie - yi i hiauku
      17. Mongolia - shleleisin
      18. Turcja - vasak

W Polsce występuje jeszcze jeden gatunek dzikiego kota – żbik. Jest on bardzo podobny do kota domowego, ale dwa razy większy. Poluje na małe ssaki i ptaki. Wyjątkowo uwielbia samotność i unika jakiegokolwiek kontaktu z człowiekiem. W Polsce żyje w górskich lasach w województwie podkarpackim. Jest niezwykle rzadkim gatunkiem objętym ścisłą ochroną.

 

© 2006-2020 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij