dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Gry i prezentacje Wasze Blogi Fotogaleria Leśnoteka Leśny Przewodnik
HOME  >  Aktualności  >  Gdzie rosną choinki?
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Zdjęcie miesiąca – dzieci
Zdjęcie miesiąca – dzieci
Komentarze galerii
messi
2020-06-28 18:53:05
woule nie da się patrzeć

messi
2020-06-28 18:52:29
jebane gówna te wasze ptaki

gowno20
2020-05-25 19:24:23
stara strona przeterminowana bo z 2010 roku XD pozdro 600 elo benc

messi
2020-05-06 10:41:54
ja jestem na lekcji

messi
2020-05-06 10:40:54
kttybella to ty?

Gdzie rosną choinki?

Jest zielona, pachnąca lasem, ozdobiona światłami i stoi w naszych domach w okresie Bożego Narodzenia. Ale czy ktoś widział choinkę w lesie? Większość z nas sądzi, że tam rośnie. Nie jest to do końca prawda.

Żywe drzewka choinkowe rosną na plantacjach, najczęściej pod liniami energetycznymi, gdzie wysokie drzewa rosnąć nie mogą. Przez cały okres swego rozwoju żywy świerk, jodła lub sosna pobierają z powietrza szkodliwy dwutlenek węgla i jednocześnie dostarczają nam tlen. Po wycięciu choinek w glebie pozostaje system korzeniowy, który wzbogaca ją w próchnicę. Tworzy to bazę pokarmową dla wielu organizmów.

Sztuczna choinka jest wygodna, bo może służyć przez kilka lat i nie wymaga sprzątania. Jednak jest to kolejny martwy przedmiot w domu. Brakuje jej wszystkich walorów prawdziwego drzewka z lasu. Świeży świerk czy jodła upiększają zielenią i wypełniają nasze mieszkania zapachem lasu, aromatem żywicy. To wszystko tworzy świąteczną magię i wspaniały, niepowtarzalny bożonarodzeniowy klimat.

Sztuczne drzewka nie są ekologiczne. Zarówno ich produkcja jak i utylizacja powodują wytwarzanie związków szkodliwych dla środowiska. W procesie produkcji zużywana jest duża ilość energii, do powietrza wydzielają się pyły, gazy i inne toksyczne substancje. Kiedy po kilkuletnim użytkowaniu spalimy choinkę, do atmosfery dostaną się trujące opary. Jeśli zaś plastikową choinkę wyrzucimy na śmietnik, jej rozkład będzie trwać nawet kilkaset lat.

Natomiast Drzewko wyrzucone po świętach rozkłada się o wiele krócej niż sztuczna choinka, a jego biomasa wraca do przyrody. Można je również rozdrobnić i dodać do kompostu lub spalić. Igliwie warto rozsypać wokół rododendronów, wrzośców, borówek amerykańskich i innych kwasolubnych roślin.

Leśnicy są zdecydowanie zwolennikami naturalnych choinek. Na święta każdy leśnik przyozdabia dom prawdziwą choinką, która daje piękny zapach i tworzy w nim niezwykłą atmosferę.

Gdzie można legalnie kupić drzewko?

Legalną sprzedaż choinek prowadzą m.in. jednostki Lasów Państwowych. Co roku choinki są przygotowane w nadleśnictwach w każdym regionie kraju. Sprzedaż odbywa się najczęściej na placach przy biurach nadleśnictw. Znajdziemy tu drzewka o różnej wysokości: od 1,5 m do 5 m. Choinkę można nabyć również w leśnictwach. Wtedy należy zgłosić się bezpośrednio do leśniczego. Po zakupieniu choinki zarówno w nadleśnictwie jak i leśnictwie otrzymamy asygnatę, czyli dowód sprzedaży. Kontakty do naszych jednostek znajdują się na stronach internetowych www.lp.gov.pl.

Tekst: Joanna Sienkiewicz
RDLP Olsztyn
fot.
Mateusz Stopiński

© 2006-2020 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij