dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Gry i prezentacje Wasze Blogi Fotogaleria Leśnoteka Leśny Przewodnik
HOME  >  Foto  >  Pstrykać każdy może…?
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Zdjęcie miesiąca – dzieci
Zdjęcie miesiąca – dzieci
Komentarze galerii
messi
2020-06-28 18:53:05
woule nie da się patrzeć

messi
2020-06-28 18:52:29
jebane gówna te wasze ptaki

gowno20
2020-05-25 19:24:23
stara strona przeterminowana bo z 2010 roku XD pozdro 600 elo benc

messi
2020-05-06 10:41:54
ja jestem na lekcji

messi
2020-05-06 10:40:54
kttybella to ty?

Pstrykać każdy może…?

Fotografowanie jest niezwykłą pasją. Czy jednak każdy może robić zdjęcia? Oczywiście. Pod warunkiem że nauczy się widzieć świat.

Oko ludzkie odróżnia ponad milion odcieni i barw. Nie oznacza to oczywiście, że każdy na co dzień je postrzega i rejestruje. Jest to tylko potencjalna zdolność naszego umysłu. W rzeczywistości mózg człowieka działa niczym komputer – systemem zero-jedynkowym. Zauważony kształt, kolor lub zapach jest porównywany z czymś, co kiedyś już poznaliśmy. To dlatego w codziennym życiu nie dostrzegamy subtelności, refleksów, blików i odcieni. Białe są światło, kartka papieru, mleko i śnieg. Tylko dlaczego dla wybitnego malarza Juliana Fałata śnieg był niebieski? Zielone są trawa i liście, dopóki nie nadejdzie jesień. Dla plastyka, projektanta mody i architekta wnętrz istnieje jeszcze kolor nazywany zielenią butelkową, ale czy myślimy o niej, patrząc na ścianę lasu lub trawnik?

Nasz umysł jest spokojny, kiedy potrafi coś rozpoznać, posegregować i zaszufladkować. Im jesteśmy starsi, tym bardziej stajemy się zrutynizowani. Dostrzeganie subtelności i odcieni staje się przywilejem. Przywilejem dzieci i artystów. Ale nie tylko. Bo prawdziwa wrażliwość tkwi w każdym z nas, tylko trzeba chcieć ją uruchomić.

Czy to oznacza, że pstrykać każdy może? Ja wychodzę z założenia, że może i powinien, bo jest to świetna metoda poznawania przyrody i rozwijania pasji. Zachęcam wszystkich Czytelników do nadsyłania zdjęć. Będziemy o nich rozmawiać i zastanawiać się, jak eliminować ewentualne błędy. Bo wirtuozem nikt się nie rodzi. Krok po kroku rozgryziemy wszystkie tajemnice techniki fotografowania. Reszta zależeć będzie już tylko od talentu. Ręczę, że spróbować warto.

Patronat nad tą rubryką będzie sprawować Związek Polskich Fotografów Przyrody, stowarzyszenie, do którego należą zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Organizuje szkolenia, plenery i warsztaty, podczas których osoby stawiające pierwsze kroki w fotografii przyrodniczej mogą nawiązać kontakty z profesjonalistami i podszkolić swój warsztat – do czego serdecznie zachęcam.

Piotr Pukos

 
© 2006-2020 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij