dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Gry i prezentacje Wasze Blogi Fotogaleria Leśnoteka Leśny Przewodnik
HOME  >  Foto  >  Jesienne klimaty – jak patrzeć na zjawiska?
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Zdjęcie miesiąca – dzieci
Zdjęcie miesiąca – dzieci
Komentarze galerii
messi
2020-06-28 18:53:05
woule nie da się patrzeć

messi
2020-06-28 18:52:29
jebane gówna te wasze ptaki

gowno20
2020-05-25 19:24:23
stara strona przeterminowana bo z 2010 roku XD pozdro 600 elo benc

messi
2020-05-06 10:41:54
ja jestem na lekcji

messi
2020-05-06 10:40:54
kttybella to ty?

Jesienne klimaty – jak patrzeć na zjawiska?

Skoro uporaliśmy się już z widzeniem detali i planów ogólnych, pora podjąć wyzwanie z patrzeniem na zjawiska. Czyniąc to, należy pamiętać, że otaczająca nas przyroda zmienia się w poszczególnych porach roku. I to na naszych oczach. Fundamentalna zasada edukacji zakłada, że aby się czegoś nauczyć, należy spełnić cztery wymogi – najpierw to „coś” poznać, po to żeby zrozumieć, następnie pokochać, by umieć zastosować. Jeśli zatem chcemy fotografować przyrodę, musimy ją najpierw poznać.

W naszym klimacie umiarkowanym tradycyjnie wyróżnia się cztery pory roku: wiosnę, lato, jesień i zimę. W innym klimatach może być wyróżniona inna liczba pór roku np. w strefie klimatów podzwrotnikowych tylko dwie: pora sucha, będąca odpowiednikiem naszej zimy, i pora deszczowa, odpowiednik naszego lata. Różni naukowcy, uwzględniając specyfikę zmian, jakie obserwujemy w przyrodzie, ich typowość, powtarzalność i stabilność na przestrzeni bardzo długiego czasu, wyróżniają osiem, a nawet dwanaście pór roku. Według skali ośmiostopniowej jesień dzieli się na wczesną, której wyróżnikiem jest kwitnienie wrzosów, dojrzewanie kasztanowców i borówki brusznicy oraz jesień właściwą, której objawem jest zmiana barwy i opadanie liści. Prawda, że czegoś tu brakuje?

Według skali dwunastostopniowej wyróżnia się wczesną jesień, jesień właściwą, której towarzyszy „babie lato”, złotą polską jesień i szarugę jesienną. Ta klasyfikacja, przynajmniej z fotograficznego punktu widzenia, jest mojemu sercu najbliższa. Najwierniej oddaje to, co każdego roku obserwuję w przyrodzie.

Przyjrzyjmy się np. babiemu latu. Jest to krótki, zwykle kilkudniowy, początkowy okres właściwej jesieni (!). Okres ten charakteryzują pogodne i bardzo ciepłe dni, podczas których pojawiają się długie nitki pajęczyny, unoszone przez wiatr. Snują je młode pajączki z wielu rodzin, np. namiastek wędrowny. Wychodząc one na wyniosłe punkty i stamtąd, porywane jesiennym wiatrem, unoszą się na wysokość nawet 2000 m. Okazało się, że wędrowcami są prawie wyłącznie samice. Po pewnym czasie pająki w locie omotują nitkę, zbijają ją w kulkę i jak na spadochronie opuszczają się w dół, na ziemię. Tu porzucają swój żagiel, a same szukają schronienia na zimę. Pozostawione nitki wiatr jesienny włóczy po polach, ścierniskach, zaczepia o płoty, rośliny, budynki. Powiewają one na wietrze jako znane wszystkim „babie lato”.

Omawiam to celowo bardzo wyczerpująco, bowiem znając pory roku, możemy właściwie przygotować się do ich fotografowania. Babie lato to głównie światło i niezwykle malownicze miliardy pajęczyn snujących się po łąkach, lasach i ścierniskach. Należy je fotografować w tzw. kontrze, czyli pod światło. Okres ten jest krótki.

Najbardziej oczekiwanym przez wszystkich okresem jest chyba październikowa, słoneczna i bajecznie kolorowa złota polska jesień. Bo ta znana z obrazów Fałata i Chełmońskiego: bura, błotnista, słotna i pluchowata w listopadzie, raczej nie wzbudza w naszych sercach ciepłych wspomnień, choć z fotograficznego punktu widzenia jest niezwykle malownicza. Tu obok światła kluczową rolę odgrywać będzie barwa.

Piotr Pukos

© 2006-2020 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij