dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Gry i prezentacje Wasze Blogi Fotogaleria Leśnoteka Leśny Przewodnik
HOME  >  Foto  >  Zacznijmy od drzewa
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Zdjęcie miesiąca – dzieci
Zdjęcie miesiąca – dzieci
Komentarze galerii
messi
2020-06-28 18:53:05
woule nie da się patrzeć

messi
2020-06-28 18:52:29
jebane gówna te wasze ptaki

gowno20
2020-05-25 19:24:23
stara strona przeterminowana bo z 2010 roku XD pozdro 600 elo benc

messi
2020-05-06 10:41:54
ja jestem na lekcji

messi
2020-05-06 10:40:54
kttybella to ty?

Zacznijmy od drzewa

Bogactwo i różnorodność polskiej przyrody są tak niebywałe, że aż nietaktem wydaje się podpowiadanie, od czego zaczynać przygodę z fotografią. Prawda, której sam doświadczyłem, jest bardziej okrutna. Kiedy dostałem do ręki swój pierwszy aparat, rzuciłem się łapczywie na wszystko, co mnie otaczało – pejzaż, portret, las i zachody słońca. Urzekało mnie wszystko. Fotografowałem plany ogólne i detale, barwy i faktury, widziane z odległości pół kilometra sarny na polu i napotkane pod nogami ślimaki. Nic nie wychodziło, nic się nie udawało, nic nie wyglądało na zdjęciu tak, jak widziałem to oczyma! Dlaczego? Ponieważ człowiek posiada zdolność analizowania obrazu, a aparat nie!

Pierwszą rzeczą, której powinniśmy się zatem nauczyć, to świadomość, że aparat widzi wszystko – jak wskazuje przecież jego nazwa – obiektywnie. Ten mały ptaszek, którego przecież tak dobrze widzieliśmy z odległości 8 m, dla aparatu jest tylko… jedną dwudziestą kadru, kropką albo nieczytelnym przecinkiem na tle zieleni. Żeby dobrze fotografować, należy uczyć się samej przyrody i dostrzegać w niej to, co charakterystyczne. Jesteśmy na Leśnym Wortalu Edukacyjnym. Zacznijmy zatem od drzewa.

Drzewo

Element krajobrazu tyleż pospolity, co i przez wielu niezauważalny. Mijamy je najczęściej bez specjalnej refleksji, bo i co w nich ciekawego? A jest to temat mogący być ogromną inspiracją. Drzewo ma przede wszystkim kształt. Jest naturalną rzeźbą. Stanowi bryłę w stanie ulistnionym, szkielet bez liści, barwną plamę wiosną i jesienią lub graficzny symbol czarno-biały zimą. Wpisuje się w pejzaż bądź od niego odstaje. Fotografowane w kadrze poziomym ciekawiej opowiada o przestrzeni, w której żyje, regionie, charakterze krajobrazu, którego jest integralną częścią. W kadrze pionowym ładniej opowiada o sobie samym. Łatwo się czyta taką drzewną biografię. To tak jak po spracowanych rysach twarzy i dłoniach można rozpoznać żywot człowieka.

Samotne, pojedyncze grusze, dęby i sosny, drzewa, które całe swoje życie walczyły o przetrwanie na otwartej przestrzeni, mają inną budowę niż te rosnące w zwartym lesie. Są krępe, silnie ugałęzione, z nisko położonym środkiem ciężkości. Stoją twardo niczym zawodnik sumo lub dżudo. Bo one też muszą walczyć i trwać. Warto to wiedzieć, fotografując, by umieć oddać „charakter” drzewa zgodny z otoczeniem, w którym rośnie. Przypomina to trochę wiedzę reżyserską – postaci łobuza ze Szmulek nie można przecież wpisać na salony.

Temat ten niesie ze sobą także pewien rys kulturowy, o którym warto pamiętać. Otóż samotne drzewo było niegdyś stałym elementem polskiego krajobrazu. O losie człowieka porównywanym z samotną gruszą w polu śpiewano na weselach i rodzinnych jubileuszach. Mechanizacja rolnictwa i wprowadzenie na pola kombajnów sprawiło, że chłopi wycięli drzewa na miedzach, bo przeszkadzały kombajnom w manewrowaniu. Niejednokrotnie ośmieszano też chłopów, że przywiązanie do wolno stojących drzew to symbol zacofania. Dla świętego spokoju lepiej było je więc wyciąć, żeby się miastowym „wizjonerom” nie narażać na śmieszność. Taka jest brutalna rzeczywistość nieodległej przeszłości. Dlatego warto rozejrzeć się wokół siebie, bo samotna grusza w polu bywa dziś prawdziwym fotograficznym rarytasem.

Piotr Pukos

© 2006-2020 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij