home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor konwalia   data 2010-06-18

Wśród brzozowych drzew...

Witajcie, ostatnio dawno nie pisałam ale to skutek tego, że ostatnio często podróżuję, nie palcem po mapie, bo takie podróże się nie liczą, ale po lesie, gdzie uczę się, bawię, podziwiam i żyje! Takim optymistycznym akcentem chcę zacząć mój dzisiejszy wpis, pogoda dobra, ciepło, czasem zawieje chłodny wietrzyk, w lesie szum drzew, śpiew ptaków, oaza spokoju od wielkiego miasta, oaza życia, tak, tak wiem w miastach są parki, można pójść do zoo, racja, ale przyroda taka jaka została stworzona jest najpiękniejsza, oczywiście uważam, że ogrody botaniczne są ważne, ostatnio słyszałam, że dwóch mężczyzn znalazło na śmietniku węża, był on duży, ale jak się okazało i nie był niebezpieczny, gdyż nie posiadał jadu, taki nie groźny gatunek:) A teraz do setna, chcę opisać moje ulubione drzewo, wspominałam już o nim to BRZOZA, lubie je, ale jeszcze go nie opisywałam, tak więc pora na brzozę brodawkowatą. 

Zobaczmy co to za biało-czarne , wyróżniające się drzewo...

Wysokość brzozy brodawkowatej dochodzi do 25 m, przy średnicach do ok. 60 cm; często także w postaci karłowatej. Pień do wysokości ok. 12-15 m wolny od gałęzi, cylindryczny, niekiedy zniekształcony przy odziomku; na niekorzystnych siedliskach także skrzywiony. Kora mlecznobiała, dająca się oddzierać cienkimi poprzecznymi pasmami, wiekiem pstra, spękana w dolnej części pnia, gruba i czarnawa. Młode pędy pokryte brodawkami. Liście skrętoległe, pojedyncze, podwójnie ząbkowane, jajowato zakończone lub trójkątne. Długość liścia do 7 cm, szerokość ok. 3 cm, kolor zielony - na jesieni żółty . Kwiatostany w postaci długich kotek. Orzeszki ok. 3mm, dookoła błoniasto oskrzydlone. Sok z brzozy brodawkowatej to orzeźwiający, słodkawy napój, który działa leczniczo. Przyśpiesza przemianę materii i wzmacnia organizm. Wypłukuje tez z przewodów moczowych złogi, zapobiegając w ten sposób tworzeniu się kamieni nerkowych. Wspomaga leczenie stanów zapalnych nerek, pęcherza moczowego i dny moczanowej. Sok można samemu zbierać wiosną, tuz przez rozwinięciem się pąków liściowych - wypływa z nawierconego w pniu otworu. Ach być w lesie , pośród brzozowych drzew...

Komentarze (1)

olaola123 28.06.2010 09:08:47
Ej czemu już nie piszesz?! Czekam na notki!

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archwium

2010 (192)
luty (51)
marzec (51)
kwiecień (51)
maj (30)
czerwiec (7)
sierpień (2)
Oceń blog

Ilość głosów: 1288
Średnia ocena: 6.86

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij