home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor konwalia   data 2010-03-31

Pąki, pączusie...

Skoro piszę o kiełkowaniu, pora napisać o pąkach i ni mam na myśli tych słodkich w lukrze czy z pudrem :) Pąk  zawiązek przyszłorocznego pęduPączki są zwykle chronione za pomocą łusek, u niektórych gatunków są one owłosione. Po kształcie, kolorze, wielkości, ułożeniu pączków na pędzie, kształcie, barwie i liczbie ich łusek można rozróżnić gatunek drzewa lub krzewu, gdy pozostaje on w stanie bezlistnym.

U wielu gatunków roślin pączki kwiatowe różnią się od pączków liściowych.

Turion (pąk zimowy, pąk przetrwalny, zimujące pąki śpiące)  forma rozmnażania i przetrwalnikowa wielu roślin wodnych (np.wywłócznika okółkowegożabiścieku pływającegorogatka sztywnego) umożliwiająca przetrwanie okresu mrozów. Rośliny przed zimą tworzą skrócony pęd z pąkiem wierzchołkowym, zwykle osłonięty gęsto rosnącymi wokół liśćmi. Po oddzieleniu od macierzystej rośliny turion opada na dno zbiornika i przeczekuje niekorzystny okres. Wiosną turion rozwija się w nową roślinę.Natura budzi się na nowo, ach fantastyczny widok:)


Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archwium

2010 (192)
luty (51)
marzec (51)
kwiecień (51)
maj (30)
czerwiec (7)
sierpień (2)
Oceń blog

Ilość głosów: 1288
Średnia ocena: 6.86

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij