home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor konwalia   data 2010-03-31

Bratki

Jutro sadzę bratki, dzisiaj je kupiłam, a jutro posadzę, lubię te rośliny, bo są niesamowicie różnorodne, jest ich wiele odmian i kolorów a ja kocham kolory. Bratek ogrodowy to roślina dwuletnia, ja posadzę je w tym roku, za rok będę już miała:) należy do rodziny fiołkowatych i powstał w wyniku skrzyżowania fiołka trójbarwnego i innych gatunków: Wysokość Viola x wittrockiana wynosi 15-30 cm, a jego pędy są gładkie i soczyste, i czterokanciaste, na których osadzone są liście, u dołu większe jajowatosercowate, górne natomiast są o kształcie lancetowatym. Kwiaty zależnie od grupy i odmiany mają różną średnicę (4-10 cm), budowę grzbieciniastą, koronę pięciopłatkową o różnych barwach, odcieniach z różnobarwnymi przebarwieniami. Kwiaty osadzone pojedynczo na szypułkach wyrastających z kątów liści. W toku prac hodowlanych uzyskano wiele grup i odmian tych kwiatów, dzięki czemu jest w czym wybierać, a poszczególne grupy, odmiany różnią się zarówno wysokością, pokrojem, okresem kwitnienia jak i wielkością, barwą i kształtem płatków. Wśród bratków wyróżniamy zarówno grupę wcześnie kwitnących, jak również średniowczesne i późne. 

Bratki lubią glebę żyzną, próchniczą, której odczyn może być zarówno obojętny, jak i lekko kwaśny. Wymagają stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego. W zbytnim cieniu stają się mniej atrakcyjne z powodu słabszego kwitnienia i wybujałości u mnie mają dogodne warunki :)

Jest wiosna, jest kolorowo, na to czekałam!



Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archwium

2010 (192)
luty (51)
marzec (51)
kwiecień (51)
maj (30)
czerwiec (7)
sierpień (2)
Oceń blog

Ilość głosów: 1288
Średnia ocena: 6.86

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij