home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor konwalia   data 2010-03-31

Rekordy wśród roślin?

Drzewa tak wiele im zawdzięczamy, czy da się to opisać słowami? Byłoby ciężko, bo drzewa to tlen, natura, piękno, przyroda, dom dla zwierząt, harmonia z otoczeniem, życie. Będąc na spacerze patrzyłam na drzewa i nie mogłam wpaść na jeden wyraz, który obrazowałby je najdokładniej, to trudne zadanie, chyba nie ma takiego słowa...Ale dziś chcę spojrzeć na rośliny pod innym aspektem, w kontekście rekordów, brzmi ciekawie, zobaczmy jakie to rośliny mają rekordy:), bo rośliny tak jak ludzie również rywalizują ze sobą o miejsce w słynnej księdze, zobaczmy której roślinie się to udało. Niżej zdjęcia drzew, które nie mają swojego miejsca w księdze rekordów, ale mają szczególne miejsce w moim sercu.

Najgrubszym znanym drzewem na świecie jest cypryśnikrosnący w Meksyku w Santa Maria del Tule, Oaxaca. Ma aż 34 metry obwodu (10,82 m średnicy) i 43 m wysokości. Przez długi czas przypuszczano, że jest to kilka drzew zrośniętych pniami. Dopiero badania próbek DNA wykazały, że jest to pojedynczy egzemplarz i rekord jest :)

Niejasny jest przypadek kasztana jadalnego  rosnącego na Sycylii na wulkanie Etna. Otóż drzewo (zwane "Drzewem Stu Koni") zmierzone w 1780 roku miało mieć obwód 57,9 metra. Później jednak drzewo podzieliło się na trzy oddzielne pnie (?). Według innych źródeł najgrubszym pniem pochwalić się mogą baobaby, które osiągać mają 47 metrów obwodu (15 m średnicy pnia). Spór o najgrubszy pień drzewa trwa...

Najtwardsze drewno mają drzewa z rodzaju Sideroxylon  występujące w zwrotnikowej Afryce i Azji. Ich drewno jest nazywane żelaznym ze względu na twardość i wagę. Najcięższe drewno stwierdzono jednak w przypadku oliwki Olea laurifolia. Sześcian drewna tego gatunku o boku 1 metra waży aż 1490 kilogramów.

Ach nawet drzewa mają swoje rekordy, są one ciekawe i interesujące, może słyszeliście o jakimś drzewnym rekordzie?
  

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archwium

2010 (192)
luty (51)
marzec (51)
kwiecień (51)
maj (30)
czerwiec (7)
sierpień (2)
Oceń blog

Ilość głosów: 1288
Średnia ocena: 6.86

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij