home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor marta_525   data 2010-06-13

Zawilec żółty, z cyklu o leśnych roślinach

Za oknem świeci słońce, właśnie wróciłam ze spaceru mam dla Was nowe informacje i zdjęcia, zapraszam do przeczytania. Ach dzisiaj ciepło, ale już znacznie mniej niż wczoraj, skorzystałam z optymalnej i dobrej pogody, udałam się na spacer, w poszukiwaniu rośliny, jako materiały do mojego cyklu o leśnych roślinach, szłam, aż ujrzałam całą polanę w żółtych kwiatach, co to za kwiaty, które widzicie na zdjęciach obok? To zawilce, jest to rodzaj byliny, roślina kwitnie od maja do marca, a mi udało się ją zobaczyć w czerwcu, no cóż pogoda jest taka, że i rośliną się myli. Zawilec w czasie dnia szuka słońca, obraca się za słońcem, a podczas złej, deszczowej pogody chowa się! Uwaga jest to roślina trująca, ale co ciekawe po wysuszeniu traci swoje niekorzystne i trujące właściwości. Co ciekawe łacińska nazwa tej rośliny pochodzi od słowa wiatr, bowiem wierzono, że kwiat swoje płatki rozchyla tylko przy wietrznej pogodzie, co nawet dzisiaj przy moim spacerze nie potwierdza się.

Komentarze (2)

Entomologia 13.09.2010 12:06:42
Mała poprawka, przedstawiony na zdjęciach gatunek to glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.).

marta_525 11.12.2010 19:31:31
Dziękuję, za zwrócenie uwagi, rzeczywiście jak spojrzałam do atlasu roślin to jest to glistnik jaskółcze ziele, można go odróżnić od zawilca żółtego po charakterystycznych liściach. Dla tych którzy chcieliby sami to sprawdzić: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zawilec_%C5%BC%C3%B3%C5%82ty, http://pl.wikipedia.org/wiki/Glistnik_jask%C3%B3%C5%82cze_ziele

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archwium

2010 (35)
luty (6)
marzec (6)
kwiecień (6)
maj (14)
czerwiec (3)
2011 (1)
Oceń blog

Ilość głosów: 920
Średnia ocena: 8.49

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij