home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor zieloona   data 2010-05-25

Projekt na fizykę-amatorski spektroskop

Fizyka trudny przemiot, jeśli jednak się ją zrozumie, staje się bardzo prosta. Większość zjawisk, jakie mam okazje omawiać na mojej lekcji, są z życia wzięte. A więc czym zajmuje się ta rzekomo trudna nauka? Zajmuje się przyrodą, naturą tym co nasz otacza, w najszerszym tego stopnia znaczeniu. Bada dokładnie, stawiając sobie szereg pytań:Dlaczego?Po co?Na co? Większość gimnazjalistów jej nienawidzi, ale należy jej się uczyć ze względu na jej pożyteczność. Większość z was na pewno też z niechęcią będzie podchodzić do owego, obowiązkowego przedmiotu szkolnego. Fizyka pozwala nam zrozumieć działanie naszego świata, pojmować filozofię otaczającej nasprzestrzeni.Dziś jestem zmuszona zrobić projekt na fizykę, choć nie jestem przeciwniczką owej nauki, z oporem zamieram się za tą syzyfową pracę. Moim tematem pracy jest:Rozszczepienie światła białego. Już sama nazwa bzmi tak niezrozumiale, ale treść pochodzi z natury. Jeden taki przykład rozszczepienia opisywałam, to tęcza. To jest wynik rozszczepienia światła w kropelkach wody. Dokładniej jest to widmo, czyli coś co możemy zobaczyć, ale dotknąć już niekoniecznie, przechodzi przez nasze palce, ale nie złapiemy jej w garść. Właśnie wtym momencie skończyłam dokańczać przyżąd, który pozwoli mi obserwowac owe zjawisko widma, nie zważając czy jest deszcz, czy nie. Wystarczy, że skieruje go wstronę światła i popatrze przez niego. Jest to spektroskop. Możecie go również wykonać, bo jest bardzo prosty do sklejenia, jednak dokładność przede wszystkim. A to już trudna robota, aby wszystko ładnie stykało ze sobą...Na początku przygotujcie rolkę od papieru toaletowego lub ręcznika jednorazowego, płytę CD, z kótrj zedrzyjcie odblaskową nalepkę i kawałek tekturki. Należy zakleić dwie strony rolki, z jednej zostawiając małą szczelinę, a zdrugiej okienko. Nieźle się nagimnatykowałam, aby wszystko ładnie działało. Więcej informacji jak wykonać owy spektroskop znajdziecie na tej stronie, należy kliknąc pierwsze od góry, albo sybko podlgląd google, albo w formacie Pdf. Zachęcam, jest to bardzo fajna zabawa.

http://www.google.pl/#hl=pl&rlz=1R2ADSA_plPL370&q=amatorski+spektroskop%5B&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=8eae0215a3061fcf

Nakierowując owy przyżąd pod światło, zauważyłam kolory tęczy po obu stronach wewnętrznych rolki. Ale jak ze światła słonecznego, które nie ma żadnych kolorów towrzy się cała paleta barw?Zjawisko to zaczął badać w 1666 roku Izaak Newton, słynny uczony, na pewno co nieco o nim słyszeliście. Rozproszenie światła to po prost przepuszczenie wiązki (promienia)światła przez pryzmat. Ale cóż to jest pryzmat? Najprostsza definicja mówi iż jest to graniastosłup o podstawie trójkąta, wykonany najczęściej ze szkła. Inne barwy każej wiązki to wynik innego padania jej na pryzmat i innego załamania się. Pod innym kątem,ale także innej ich długości. Oj, czeka mnie jeszcze sporo nauki, jednak teraz rozumiem bardziej zjawisko tęczy. Fizyka nie jest taka zła...

 

 

A tak wygląda mój spektroskop. Wyszedł całkiem nieźle, spodziewałam się, że będzie gorzej;]

Pod spodem kilka zdjęć mojego urządzenia. Na pierwszym możecie zauważyć zjawisko widma, podobnego do tęczy, które powstaje we wewnętzrnej częście spektroskopu;]Na drugim budowę i widok we wnątrz, a na ostatni szczelinę przez którą wpadają promienie światła.

 


 

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archwium

2010 (188)
luty (51)
marzec (43)
kwiecień (40)
maj (31)
czerwiec (23)
Oceń blog

Ilość głosów: 906
Średnia ocena: 6.54

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij