home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor zieloona   data 2010-03-28

Szpak, mistrz naśladownictwa!

Ostatnio usłyszałam,że szpak ma zdolność naśladowania odgłosów różnych ptaków, niesamowite, czasami uczony potrafi mówić głosem ludzkim! Na wiosne przypada ich okres godowy! Postanowiłam podpatrzeć te wspaniałe ptaki. Zauważyłam jednego na moim podwórku, jego dziub był żółty, a to oznaczało, że jest w czasie godów, gdyż właśnie ten kolor przybiera podczas nich. Nie zdawałam sobie sprawy jak pięknie może śpiewać, a raczej śwergotać. Często zachwycałam się kanarkami i ich głosem, a tu proszę, szpak jest bardziej utalentowany! Często spotykam te ptaki latem, gdyż mam dużo drzewek-wiśni, czereśni, gruszek, a właśnie ich owocami się żywią. Niestety nie świergoczą wtedy tak pięknie, a skrzeczą okropnie, prawie tak jak wrony. Myślę, żę dziś ten ptak tak ładnie śpiewał, ze względu na gody. Póżniej znów będzie tylko skrzeczał i przepychał się do owoców. Jednak moje zafascynowanie nimi nie minie. Tak pospolite ptaki, występują prawie na każdym podwórku, mamy je na wyciągnięcie ręki, możemy obserwować cały czas, a my wolimy zachwycać się ptakiami pochodzącymi z południa. Niedorzeczne. Chyba jednak nie dowierzamy w możliwości naszych, polskich ptaków. Są prawie tak samo utalentowane jak papugi! Nie zapominajmy o Szpaku Mateuszu z "Akademii Pana Kleksa", chyba każdy czytał tą książke. Doprawdy nie był prawdziwym szpakiem, ale sam fakt, że właśnie zmienił się w niego jest uznaniem dla tych ptaków. Zmienić księcia w szpaka, autor na pewno miał przed sobą obraz tych ptaków, a może zafascynowały go tak samo jak mnie? Nie wiem, jednak warto poświęcić chwilę czasu, aby je poobserwować,nie zapominając o innych ptakach polskich, które również potrafią naśladować różne dzwięki.

 

A to ten szpak, którego zauważyłam. Siedział na samym czubku wysokiej gruszy. Był bardzo płochliwy i jak tylko mnie ujrzał odleciał.

Pod spodem zamieszczam tez inne zdjęcia z mojej obserwacji skrzydlatego przyjaciela-szpaka.

 


  

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archwium

2010 (188)
luty (51)
marzec (43)
kwiecień (40)
maj (31)
czerwiec (23)
Oceń blog

Ilość głosów: 906
Średnia ocena: 6.54

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij