home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor zieloona   data 2010-03-27

Ciekawe pomysły skrzydlatych....

Na dworze dość mokro, dziś pada lekki deszczyk, ale słońce też czasem wychodzi. Szkoda, że właśnie w weekend, ale przeważnie tak jest. To trochę demotywujące. Kiedy trzeba się czymś zająć, w moim przypadku nauką , jest piękna pogoda, a gdy ma sie chwilę czasu i chciałoby się wyjść na dwór odetchnąc ciepłym, wiosennym powietrzem, pada deszcz. Ah, ta natura, płata figle...Ostatnio bardzo ciekawią mnie zachowania ptaków, może dlatego, że widuje je zawsze, a na pewno zawsze słysze ich świergot za oknem. Jak wiadomo zima się skończyła i ptaszki już nie kożystają za bardzo z karmników, z resztą nie mogą się zbytnio przyzwyczajać, nie można ich rozleniwiać! Dlatego swoje ptasie stołówki schowałam, poczekają do przymrozków, kiedy to ptaki będą miały problemy ze znalezieniem pokarmu... Od jakiegoś czasu zauważyłam, że ptaki (dzwońce i wróble) siadają na modrzewiu, który rośnie przed moim oknem,na podwórku(jest to specyficzne drzewo iglaste, łatwo je poznać, ponieważ na zimę gubi igły!) W drodzę do szkoły często się nad tym zastanawiałam i postanowiłam obmyślić plan, w kórym będę mogła podpatrzeć cóż one wyprawiają na tym drzewie. Nie był to zbyt skomplikowany plan, a można wręcz rzec banalny! Polegał on na tym, że podpatrze je przez okno, przez które widać modrzew.  Na początku, gdy siedziałam przy oknie, ptaki się mnie obawiały, ale po jakimś czasie przyzwyczaiły się do mojego widoku(czyżby pomyślały, że jestem następną doniczką na oknie?), ale gdy wykonywała ruchy odlatywały, musiałam bardzo ostrożnie się poruszać, prawie tak jak w zabawie "1,2,3- babajaga patrzy!". Jednak w końcu przestały wogóle się obawiać i spokojnie mogłam nawet zrobić im zdjęcie! Ale cóż one tam robiły? Już mówię, a więc podobno ptaszki mają "małe móżdżki", ale okazało się, że to tylko stary, nieprawdziwy stereotyp. Wiadomo, że drzewo iglaste ma szyszki, w których znajdują się nasiona. Ptaki,jak mogłam zauważyć, dobrze o tym wiedza i zwinnie swoimi dziubkami je stamtąd wybierają! Myślę, że to jeden z ich ulubionych rodzajów ziaren. Ptaki mają różne pomysły na zdobywanie pokarmu, a i jesli ktoś powie do was, że macie "ptasi móżdżek" to wcale nie jest złe określenie, ten ktos na pewno nie zna ptaków, które wcale nie mają takiego małego móżdżka jak mogłoby się wydawać!

Zdjęcie jakie udało mi się zrobić przez szybę w oknie. Przedstawia ono dzwońca i wróbla, którzy to wybierają ziarenka z szyszek modrzewia.

Pod spodem zamieszczam także inne zdjęcie, które mogłam wykonać, podczas gdy ptaki zjadały nasionka. Zwrócie także uwagę na piękne drzewo, jakim jest modrzew, jego szyszki oraz na to, że nie ma igieł!


  

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archwium

2010 (188)
luty (51)
marzec (43)
kwiecień (40)
maj (31)
czerwiec (23)
Oceń blog

Ilość głosów: 906
Średnia ocena: 6.54

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij