home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor zieloona   data 2010-03-26

Inżynierowie gniazd;)

Na dworze wręcz lato! Temperatura dochodzi do 20 stopni Celcjusza, aż chce się biegać na krótkim rękawku, ale pogoda może być zdradliwa i łatwo o chorobę, dlatego warto przemyśleć swój ubiór, bo nikomu nie życzę tygodnia na zwolnieniu lekarskim i na antybiotykach. Warto też jadać owoce, mają dużo witamin, i w taki naturalny sposob się uodparniać. Jednak nie miałam teraz prawić Wam kazania o stosownym ubiorze, ale zwrócić waszą uwagę na inżnierów gniazd. Kto to taki? Na pewno ich znacie. Często widzcie je na dworcu, za oknem lub w innym miejscu. Chodzi oczywiście o ptaki, a dokładniej o gołębie. Zauważyłam dziś, że jeden z wyżej wymienionego gatunku, któryś z kolei raz przeleciał koło mego okna z gałązką w dziubku. Moja ciekawośc nie zna granic i dlatego postanoiwłam zbadać to bardziej dokładnie. Nie musiałam długo czekać,bo już za 2 minuty znów przelatywał. Cóż on może robić? Na dworze słychać świergot ptaków,a gołąb  energicznie zbiera gałązki, które znajdzie na ziemi. Oczywiście nie przestałam go obserwować, choć tak zbieranie wydawało by się  nudne. Próbowałam poduważyć, gdzie poleci. W końcu mogłam się dopatrzeć, że swój lot skierował w stronę domu sąsiadów, i wleciał w jakąś dziurę koło dachu. Nie był to gołębnik(mieszkanko dla hodowlanych gołębi) Gołąb najprawdopodobniej znalazł sobie miejsce na gniazdo i zbierając  trawę i patyczki buduje je! Ptaki są jednymi z najlepszych inżynierów budowlanych! Z kilku gałązek i kawałków trawki potrafią zbudować sobie domek! Niesamowite! A jaskółki budują swoje z błota! I kto by pomyślał, takie małe,a takie mądre i dokładne! Możemy brać przykład z natury, ale czy nie za wcześnie na budowanie gniazd przez ptaki? Myślę, że wybrały dobrą porę, jest ciepło, śniegu nie ma, a wiosenny czas to dobry moment na uporządkowanie mieszkanka, albo jego budowę!

 

A o to ten gołąb z gałązką w dziubku, musiał nieźle się namęczyć za nim zbudował swój domek. jednak   wygląda na zadowolonego.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archwium

2010 (188)
luty (51)
marzec (43)
kwiecień (40)
maj (31)
czerwiec (23)
Oceń blog

Ilość głosów: 906
Średnia ocena: 6.54

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij