home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor zieloona   data 2010-03-18

Porosty-moje miejsce życia jest czyste od zanieczyszczeń!

Dzień ciepły, temperatura plusowa, brak opadów, a słońce świeci i oświetla szare pozostałości zimy. Myślę, a raczej mam taką nadzieję, że marzec nie będzie płatać nam już figli w postaci opadów śniegu. Coraz więcej osób wybiera się na spacery, jazdę na rolkach i rowerach i ja też mam taki zamiar, ale w weekend, kiedy to późny powrót do domu ze szkoły nie będzie tak męczący.Dziś znów miałam lekcje biologi na której rozmawiliśmy o zanieczyszczeniach powietrza. W dzisiejszych czasach jest to bardzo duży problem.A co jest tego przyczyną? Postęp cywilizacyjn: zakłady przemysłowe, spaliny samochodowe! Jak na pewno słyszeliście o wielu akcjach ratujacych nasze środowisko przed efektem cieplarnianym!- jednym z głównych skutków zanieczyszczeń! Najgorze to wyżej wymieniony efekt cieplarniany, dziura ozonowa i smog! Dla mnie astmatyka najgorszy by był smog, jest to duża chmura gazów unosząca się nad miastem, dużą aglomeracją, która nie przepuszcza promieni słonecznych, a przy okzaji utrudnia oddychanie.Dziura ozonowa. Była drugą sprawą jaką omówiliśmy na lekcji. Freon z naszych lodówek, sprejów, farb pod ciśnieniem, niszczy cząsteczki ozonu, który jest bardzo potrzebny gdyż chroni przed szkodliwym promienowaniem ultrafioletowym, a to promieniowanie z kolei prowadzi do raka skóry, chorób oczy. Słońce jest potrzebne, ale nie w nadmiarze, dlatego w lato, kiedy mocno świeci należy smarować się kremami, nosić czapki z daszkeim i okulary przeciwsłoneczne!Na końcu najbardziej znany skutek zanieczyszczeń- efekt cieplarniany! Przyczyną jest nadmiar dwutlenku węgla, najczęściej pochodzący z elektrowni opalanych węglem. Chmura tego gazu  i metanu(związku węgla) nie wypuszcza promieni, które dostaną się do ziemi podnosząc tym temperaturę powietrza, a co z tym idzie topnienie lodowców! Byliście kiedyś w szkarni? Tak właśnie stanie się na ziemi, jeśli tego nie powstrzymamy! Gorąco i duszno! Dlatego należy dbać o nasze środowisko. Na końcu dowiedzialam się o porostach-symbiozy(dobrego odziaływania, w którym oba gatunki odnoszą kożyści)glony i grzybu!Są to biowskazniki czystości powietrza! Rosną na pniach drzew, tam gdzie jest czyste powietrze! Naszą pracą domową było zaobserwowanie czy w naszym miejcu życia są one. Dlatego wracając do domu rozglądałam się uważnie. Zauważyłamje na moim podwórku! Było ich pełno! Na każdym drzewie! A u Was są porosty? Moja miejsowośc doprawdy nie jest za czysta, gdyż wystepują tu porosty II i III typu(bardziej odporne na zanieczyszczenia niż I), ale to dobrze! Nawet bardzo dobrze!

A to porost na jednym z moich drzewek owocowych, dokładniej na wiśni. Bardzo mi sie podoba, mam nadzieję, że moja miejscowość  nie będzie już bardziej znaieczyszczona, a porosty będą mogły żyć tu bardzo długo.

Na koniec pod spodem zamieszczam kilka innych zdjęc porostów z mojego podwórka. Życzę miłej reszty dnia i pięknej pogody do spacerów i wyjazdów! A przedewszystkim zachęcam do obserwowania zmian, nawet na pniach drzew!


 

Komentarze (2)

~tina 28.03.2016 15:42:57
ja myślałam że to choroba która niszczy drzewa

~agroniusz 18.07.2016 22:14:37
ja też wolał bym nie mieć tych porostów na drzewkach

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archwium

2010 (188)
luty (51)
marzec (43)
kwiecień (40)
maj (31)
czerwiec (23)
Oceń blog

Ilość głosów: 906
Średnia ocena: 6.54

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij