home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor zieloona   data 2010-02-27

Rowy pełne wody;)

Dzis dzień niezbyt słoneczny, choc temperatura waha się między 5-6 stopniami Celcjusza na plusie.Woda nadal stoi, a śniegu już prawie wogóle nie widać, tylko w pewnych miejscach można dostrzec jego pozostałości. Mieszkam na Żuławach Wiślanych, toteż każdy pewnie skojaży je z rowami merloracyjnymi i wierzbą! I dobrze, bo właśnie one występują w moim terenie najczęściej.Ludzie, którzy zamieszkiwali tu musieli ten teren osuszyć. Wykopali rowy i posadzili koło nich wierzby. Ale zapytacie dlaczego właśnie wierzby, a nie na przykład brzozy? Więć wierzby są to takie drzewa, które dziennie potrafią wchłonąc 50 litrów wody! Dlatego najlepiej nadawały się do osuszania rowów, kiedy one nabierały dużo wody. I właśnie o tej porze roku możemy zaobserwować, jak przydatne są te odkrycia. Śnieg z pól stopniał, a cała woda spłynęła do rówu, gdzie powoli wsiąka w korzenie wierzb i glebe!

 

To rów, który znajduje się w mojej miejscowośc. Zlokalizowany jest dokładnie na skraju jej , koło dużych pól. Teraz, w czasie roztopów, nabrał dużo wody. Dzięki niemu, nie zalega ona na polach.

Większośc wierzb jest już dość stara i schorowana, dużo też jest połamanych przez wiatr lub zniszczonych przez uderzenie pioruna. Coraz mniej wierzb można zauważyć koło rowów. A odkąd pamiętam, nie zauważyłam aby ktokolwiek je koło nich sadził. Natura żyje tu swoim życiem. Jakieś drzewo umiera, a jakieś rośnie z jego nasion. Nie pamiętam aby ktoś ingerował w życie wierzb przy rowach, chyba że wycinał te, które przewróciły się i w pewnej części zalegały drogę.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archwium

2010 (188)
luty (51)
marzec (43)
kwiecień (40)
maj (31)
czerwiec (23)
Oceń blog

Ilość głosów: 906
Średnia ocena: 6.54

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij