home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor zieloona   data 2010-02-24

Kupując wodę sadzisz miliony drzew!

Dziś rano zostałam wysłana do sklepu po zakupy. Miałam kupić wodę. Więc nie wczytując się  za bardzo w etykietki wzięłam pierwszą lepszą z brzegu! Dopiero w domu dowiedziałam się jak dobry zakup zrobiłam, gdy przeczytałam ulotkę, która była przyczepiona, a dokładniej przyklejona na butelkę!Były tam napisane ciekawe rzeczy dlatego zapragnęłam dowiedzieć się więcej na stronie internetowej.Dowiedziałem się  że Żywiec Zdrój SA wraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych i Fundacją Nasza Ziemia w dniach 15 marca do 30 kwietnia organizuje w Beskidach Wielką Akcję Sadzenia Drzew! Kazdy może się do tego dołączyć. Wchodząc na stronę: http://mojesilnedrzewo.pl i sadząc wirtualnie drzewko, które oni w naszym imieniu posadzą naprawdę! Dostaniemy nawet certyfikat imienny! Od razu  zasadziłam swoje drzewko. Ale można posadzić więcej niż jedno np. Dla bliskiej osoby. Na początku pokazały mi się informację o drzewach, a póżniej miałam wybrać z kilku drzew jakie chciałabym posadzić, a miałam do wyboru:


Buk-rośnie do 40 m wysokości, ma szarą korę i piękne grube liście.Jego owoce-brązowe orzeszki zwane bukowią- to przysmak wiewiórek, sójek oraz dzików.


Jodła- wysmukła i strzelista, dorasta do kilkunastu metrów.Można ją rozpoznać po popielatym pniu oraz dwóch białych paskach na spodzie igieł.


Modrzew- jedyne w Polsce drzewo iglaste, które gubi "liście" na zimę. Dzięki corocznej wymianie igieł modrzew lepiej sobie radzi z zanieczyszczeniami powietrza.


Świerk-oczekiwany gość na Boże Narodzenie. Ma piekną, gestą, stożkową koronę i ciemnozielone, kujące igły. Rośnie powoli, ale wysoko-może osiągnąc nawet 50 metrów!


Jawór, który był już nie dostępny i nie mogłam go posadzić,jest wysokim drzewem,  o prostym pniu i rozłożystej koronie. Żyjęnawet 500 lat i dorasta do 30 metrów wysokości! Najgrubszy w Polce jawor ma pień o obwodzie pona 6 metórw!


Z tych wszystkich drzew wybrałam buk, gdyż jego opis najbardziej mnie do tego zachęcił. Toteż w następnej kolejności wpisałam imię i nazwisko oraz miejscowość i przeszłam do wybierania lokalizacji dla mojego drzewka!I już po tem mogłam odebrać certyfikat.Czuję się jak matka nowego drzewa. Takie miłe uczucie, jak robi się coś dobrego. Zawdzięczam tyle drzewom, a teraz choć jedno będzie zawdzięczać mi życie, a dokładniej jego możliwość!

www.mojesilnedrzewo.pl

 

 

 

CERTYFIKAT NR 136423

 

Niniejszym zaświadcza się, że

 

Justyna Bekier

 

obejmuje patronatem buk nr 65749 na terenie Nadleśnictwa Węgierska Górka
w Beskidach w sektorze zasadzeń nr EV121 w koordynatach 49°35'36"N, 19°3'37"E

 

Drzewo zostanie posadzone przez Lasy Państwowe w terminie od 15 marca do 30
kwietnia 2010 r. we współpracy z Fundacją Nasza Ziemia oraz producentem wody
Żywiec Zdrój w ramach Ogólnopolskiego Programu Ekologicznego Moje Silne Drzewo.

 

A o to mój certyfikat! Wydrukuje go i z dumą powieszę na mojej tablicy:)

 

Można było wybrać różne formy w jakich chcielibyśmy pobrać certyfikat, ja wybrałam "certyfikat meilowy", toteż dostałam go na swoją pocztę po ówczesnym wpisaniu adresu.
Dostałam na koniec podziękowania za zasadzenie drzewka, zupełnie nie potrzebnie! To ja powinnam im podziękować za to, że organizuja takie wspaniałe akcję. Nic to nie kosztuję, chyba że kilka minut czasu spędzonych przed komputerem. Bardzo chętnie popieram takie akcje jak tylko mogę i bardzo serdecznie was zachęcam do tego! A i jeszcze takie małe przesłanie: Warto czytać etykiety!

obraz133y.jpg

A o to ta butelka z etykietą, z której dowiedziałam się o tej akcjii. Wspaniałej akcji!

Komentarze (2)

kay 26.02.2010 08:01:48
A ja dowiedziałem się o akcji z ,, Lasu Polskiego \'\' . Ja wybrałem Jodłę nr 20331 na terenie Nadleśnictwa Węgierska Górka w Beskidach w sektorze zasadzen nr ER133 w koordynatach 49 25\'53\'\'N, 19 3\'28\'\' E

Admin.i.anka 26.02.2010 11:49:58
Pomyślcie, jak wspaniale muszą się czuć leśnicy, którzy co roku sadzą miliony drzew. W zasadzie kazde drzewo jest ich dzieckiem:) Pozdrawiam ojcow i matki chrzestne szumiących lasów:)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archwium

2010 (188)
luty (51)
marzec (43)
kwiecień (40)
maj (31)
czerwiec (23)
Oceń blog

Ilość głosów: 906
Średnia ocena: 6.54

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij