home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor zieloona   data 2010-02-23

Gawrony i ich ciekawe pomysły!

Dzień dość ciepły, plus 6 stopni Celcjusza. Śnieg popłynął i wielkie kaluże nadal trzymają się. Ulice pełne wody, chodniki...Często słychać dzwięk pomb,a to oznacza, że do piwnic i garaży wdarła się woda i trzeba ją wypompować. Ale nie o tym miałam teraz napisać. Tylko o tak niezwykłych ptakach jakimi są gawrony. W moim ogrodzie często są goścmi.

572142881.jpg

"Czrane, duże ptaki, postrach małych dzieci. Są wszystko żerne. Często podróżują z drapieżnymi ptakiami, aby skubnąc co nieco padliny. W wiekszym gronie zaatakowały zająca i go rozszarpały, tak opowiadał mój dziadek, który w zimie szedł przez pola"

 

Lubię je obserwować. Przylatują w małych grupach. Głównie siadają na orzechu(ale też zauważam je na innych mniejszych drzewkach, często koło karmnika). Zrywają wysuszone orzechy, które nie spadły jesienią na ziemię. Zauważyłam, że w różny sposób dostają się do środka orzecha. Niektóre podrzucają orzechy i na ziemi starają się dostać do środka, inne gawrony trzymają orzech w dziobie i uderzają nim o konar drzewa, jeszcze inne dziobią w orzech do skutku. Często rzucam im duże kawałki chleba. Te duże ptaki z łatwością unoszą je na drzewo i tam jedzą.A jeśli zabraknie im pozywienia przylatują do karmnika i wykorzystując swoją przewage wielkościową wystraszają inne ptaki, a same wyjadają wszystko do ostaniego ziarenka! Przecież nie moge na to pozwolić, dlatego zrobiłam dwie ptasio-jadalnie. Jedna z dużymi kawałkami chleba będzie słuzyć gawronom, a mały karmniczek z ziarenkiem mniejszym ptaszkom. I choć śnieg już topnieje i ptaki maja łatwiejszy dostep do pożywienia, warto je dokamiać , choćby po to aby je obserwować. Ich zachowanie często jest zabawne. Pomysły ptaków nie znają granić. Jak te gawrony i orzechy!

Gawron inaczej nazywany gapą – średniej wielkości ptak z rodziny krukowatych.

Mimo,że odgłos gawrona zna każdy zamieszcze go, dla tych którzy nie kojażą.Dopimujące "krakanie" to gawron. W tle słychać też innego ptaszka. Może wiecie jakiego?


 

Komentarze (1)

~Nie powiem 14.10.2014 15:40:55
Ja też się spotkałam z czymś takim. I z takiego dziwnego zachowania ptaków, przerodził się wspaniały (mój) artykuł, który trafił do gazety.

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archwium

2010 (188)
luty (51)
marzec (43)
kwiecień (40)
maj (31)
czerwiec (23)
Oceń blog

Ilość głosów: 906
Średnia ocena: 6.54

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij