home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor zieloona   data 2010-02-21

Zimowe noce bez gwiazd...

Dzisiejsza noc była dośc ciepła, choć może nie tak jak dzień.Jednak noce zimowe są o wiele mniej przyjemniejsze niż letnie. Nie chodzi już tu o same temperatury, tylko o gwiazdy.Bardzo żadko zdarza się (przynajmniej u mnie), a mogę też to zaliczyć do mało prawdopodobnych, aby jakaś gwiazdka pojawiła się na niebie. Dzisiejszej nocy wyczekiwałam ich z nieciepliwością. Jednak żadna się nie zjawiła, czyżby przysłaniały je tak gęste chmury?Jednak dziesiejszej nocy zauważyłam coś bardzo ciekawego! Księżcy świecił swym pięknym blaskiem,była pełania. Niektórzy uważają, że to najstraszniejsza faza księżca, ale nie będę Was straszyć! Jednak ja bardzo lubie patrzeć w niebo. Przypominaja mi się wtedy przygody, które przeżyłam te dobre, jak i te złe. Czasaem zdarzy się, że łza zakręci mi się w oku. Niebo jest takie piekne i to nie tylko nocą, a cały czas! Warto obserwować gwiazdy, ale tak samo chmury! Jednak ja wolę noc. Może i nie ma na nim wtey tylu ptaków, samolotów czy też chmur. Bardzo lubię gwiazdy, ich blask. Uwielbiam szukac układów np. małego wozu, czy też dużego. Niestety zima stało sie to niemożliwe, ale juz niedługo wiosna i może gwiazdy pokaża się nam w całej okazałości, a może jakaś spadnie i będę miała okazję wypowiedzieć moje życzenie? Wszystko zależy od przyrody. Tym czasem My musimy ją bacznie obserwować!

dsc01816o.jpg

Zdjęcie dość niewyraźne, gdyż zrobione z telefonu, a jak wiadomo gwiazdy,jak i planety i inne ciała niebieskie są odalone od Ziemi o wiele lat świetlnych, dlatego bez dobrego sprzętu trudno nam je obserwować. Jednak dla chcącego nic trudnego!

Gwiazda – ciało niebieskie będące skupiskiem związanej grawitacyjnie materii, w której zachodzą reakcje syntezy jądrowej. (takiej reakcji chemicznej. którą poznacie na lekcjii fizyki lub chemii)

Materia – w potocznym rozumieniu ogół obiektywnie istniejących przedmiotów fizycznych

Ukłąd gwiazd-istnieją ukłądy podwójne, kiedy jedna gwiada jest blisko drugiej i wielokrotne kiedy kilka gwiazd jest obok siebie.

Planeta – to obiekt astronomiczny okrążający gwiazdę

Ciało niebieskie – każdy obiekt fizyczny, układ powiązanych ze sobą obiektów lub ich struktur

Rok świetlny- astronomiczna jednostka długości równa odległości, jaką przebywa światło w próżni w ciągu jednego roku

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archwium

2010 (188)
luty (51)
marzec (43)
kwiecień (40)
maj (31)
czerwiec (23)
Oceń blog

Ilość głosów: 906
Średnia ocena: 6.54

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij