home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor zieloona   data 2010-02-20

Wielkie kałuże i wielkie kłopoty!

Na dworze temperatura osiągneła aż 6 stopni Celcjusza! A to jest już bardzo ciepło! Uwzględniając zimowe mrozy sięgające nawet minus 30 stopni Celcjusza! Jednak z tak wysoką temperaturą muszą nadejść także niebezpieczeństwa.Spadające sople z dachów, podwyższony stan rzek! Trzeba się ubezpieczyć na każdy wypadek! Dlatego dziś mój tata postanowił odśniezyć dach. Mój dach jest płaski toteż śnieg sam z niego nie spadnie. Tata z wielką łopatą wszedł na dach i począł zgarniać śnieg! Trwało to dość długo i było bardzo męczące. Było go dość sporo... Wszyscy w mojej okolicy wzięli się za ubezpieczanie swoich domostw. Odśnieżano studzienki, aby woda mogła gdzie swobodnie spłynąc, odgarniano śnieg aby woda nie dostała się do piwnic, garaży, a nawet w niektóych wypadkach gromadzono zapasy na wypadek nieprzejezdnych dróg! Wszystko wygladało dośc przerazająco. Jednak lepiej być przygotowanym jeśli nadejdzie potrzeba! Na szczęście nie mieszkam bardzo blisko rzeki, toteż wielkie zalanie domu mi nie grozi, co najwyżej lekkie podtopienie wynikające z dużej ilości roztopionego śniegu.

dsc01815om.jpg

A tak wygląda moja ulica. Dość dużo śniegu zalega jeszcze, a już w każdym zagłębieniu asfaltu znajduje się woda. Trudno było mi się wydostać z domu do sklepu, toteż na długi spacer nie miałam co liczyć. Samochody jechały z minimalną prędkością, aby nikogo nie ochlapać. A i tak wróciłam do domu cała mokra...

Podtopienie lokalne zalanie terenów w wyniku dużych opadów deszczu, wypełnienia retencji powierzchniowej, spływu wody po powierzchni gruntu lub przesiąkania wałów podczas powodzi. 

retencja powierzchniowa  mówimy o niej jeśli woda jest zatrzymana na powierzchni ziemi

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archwium

2010 (188)
luty (51)
marzec (43)
kwiecień (40)
maj (31)
czerwiec (23)
Oceń blog

Ilość głosów: 906
Średnia ocena: 6.54

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij