home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor sokole_oko   data 2010-02-07

Wśród lasów , łąk i pól ,czyli o miejscu w którym mieszkam .Gdzie mieszkam ?


Mogłabym napisać ,że ok. kilometra od miasta .
                                                          Mogłabym napisać ,że otaczają mój dom lasy , pola, łąki. Mogłabym napisać ,że mam ogród podobny do małego lasku .

Tyle ,że przecież nie o to chodzi . Ten opis byłby zbyt pusty . Ile osób mieszka tak , jak jest tam napisane ? A ja mieszkam kilometr od małego uroczego miasteczka . Między nim a moim domem roztaczają się pola ,miejsce gdzie można zobaczyć większość zwierząt .
Dlatego ,że nie rozdzielają one tylko mojego domu z miastem ,ale też lasy z łąką ,rzeką i olchami .Spotykają się tu zwierzęta i z okolic podmokłych i te które preferują bory sosnowe  . A ja z okna swojego pokoju wiedzę to wszystko . I jeszcze z tamtego okna widzę łąkę , i rzekę i łęgi  ! Moją piękną łąkę . Która wiosną pełna jest kwiatów , szumu rzeki i olch . Latem jest to królestwo bocianów , czapli i kormoranów . A kawałek dalej w łęgach słychać śpiew wilgi . Rozkosz ... Jesienią siadam pod trzema ulubionymi brzozami i obserwuję odlatujące gęsi .Później-zima . Co tu dużo mówić . Byłam tam dzisiaj .  Królowej rzece kłaniają się nagie drzewa  ,obsypane jedynie koralami . Stadko czyży przelatujące nad głową i zajączek kicający niedaleko . Raj dla oka .
A  potem wystarczy się odwrócić  i widzi się las . Na początku alejka klonów -kilka jaworów reszta pospolitych . Kapkę brzóz i jest się w królestwie sosny . Wiosna w lesie - pączki liści i kwiatów - na samą myśl uśmiech pojawia się na twarzy , oczy się zamykają i widzi się to wszystko- to całe piękno lasu . Lato - poziomki , maliny ,borówki . Pełnia radości .Dzięcioły stukają w drzewa , sarny przemykają raz po raz . Potem jesień .Nasza piękna, złota , polska jesień . Kasztany i liście spadają z drzew . Mimo ,że wiem ,że niedługo nastanie cisza zimowa i wszystko umilknie- najbardziej lubię tę porę roku .Kiedy cały świat chce się jeszcze śmiać - póki ma czas . Zima w lesie .Spokój , cisza .Czasami jakieś zwierze przyjdzie się pożywić do paśnika . I wtedy dalej jest spokój i cisza ...
Gdybym mogła opisać każdy dzień po kolei i wyrazić CAŁE piękno  mojej okolicznej przyrody ,nie starczyłoby miejsca i czasu .
                                 
                                      Piękno można spotkać tylko wtedy , gdy się otworzy oczy na           
                                                                                                  otaczający nas świat .  
   

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Archwium

2010 (3)
luty (3)
Oceń blog

Ilość głosów: 102
Średnia ocena: 1.68

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij