dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Gry i prezentacje Wasze Blogi Fotogaleria Leśnoteka Leśny Przewodnik
HOME  >  Aktualności  >  Motyle żegnają lato
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Zdjęcie miesiąca – dzieci
Zdjęcie miesiąca – dzieci
Komentarze galerii
messi
2020-06-28 18:53:05
woule nie da się patrzeć

messi
2020-06-28 18:52:29
jebane gówna te wasze ptaki

gowno20
2020-05-25 19:24:23
stara strona przeterminowana bo z 2010 roku XD pozdro 600 elo benc

messi
2020-05-06 10:41:54
ja jestem na lekcji

messi
2020-05-06 10:40:54
kttybella to ty?

Motyle żegnają lato

Osadnik wielkooki
Osadnik wielkooki

Coraz mniej słońca, mniej kwitnących roślin, mało jest też motyli dziennych na leśnych drogach. Te „klejnoty natury” są jednak pięknym wspomnieniem lata spędzonego wśród przyrody. Szczególnie widać to w nadleśnictwach Hajnówka i Białowieża, gdzie znajdują się cztery rezerwaty faunistyczne, chroniące rzadkie gatunki tych pięknych owadów.

Rezerwaty faunistyczne są w Polsce rzadkością – stanowią tylko 10 proc. wszystkich rezerwatów. Chronią one jednak przeważnie ornitofaunę, bobra europejskiego, wydrę, żółwia błotnego, nietoperze oraz susła perełkowanego. Jedynie 7 z ponad 100 rezerwatów faunistycznych to rezerwaty utworzone w celu ochrony owadów czy też miejsc ich bytowania.

Do 2007 i 2008 r. rezerwaty faunistyczne w Puszczy Białowieskiej nie posiadały planów ochrony. Ustanowione dla nich plany ochrony zawierają zadania takie jak koszenie łąk, pozostawianie drzew dziuplastych czy też usuwanie przydrożnych drzew. Można się zastanowić, czy to wystarczy?

Niestety, środowisko tak się zmieniło, że wiele motyli dziennych nie jest już notowanych na terenach, na których jeszcze niedawno bytowały. Dla motyli dziennych ważne jest bowiem środowisko w którym żyją – w odróżnieniu od ciem, dla których przeżycia najistotniejszy jest rodzaj pokarmu w stadium larwalnym.

Obecnie motyle koncentrują się przede wszystkim na obrzeżach rezerwatów, na wszelkich otwartych miejscach, stworzonych głównie przez człowieka (drogi leśne, dawne składnice drewna i poletka łowieckie, polany leśne oraz linie podziału przestrzennego). Jest to wyraźne wskazanie, czego potrzebują motyle. Ważna jest dla nich otwartość w środowisku, która zapewni im pokarm w postaci roślin zielnych, jak również umożliwi przeprowadzenie cyklu rozwojowego.

Obserwacje i badania prowadzone w rezerwatach faunistycznych Puszczy Białowieskiej wskazują jednak na to, że konieczne są zdecydowane działania ochronne poprawiające warunki bytowania motyli, często wykraczające poza plany ochrony. Samo koszenie łąk nie rozwiąże problemu. Konieczne są także intensywne poszerzenia i odkrzaczenia dróg leśnych, które w rezerwatach „zamykane” są od góry przez rosnące przy nich drzewa, co skutkuje małym dostępem światła, utrudnionym rozwojem wielu roślin pokarmowych i trudnościami w migracji motyli.

Priorytety ochrony rezerwatowej w Polsce, gdzie „normą” jest jak najmniejsza ingerencja lub nawet jej brak, nie zdają w tym przypadku egzaminu. Najbardziej pożądana jest w tej sytuacji zdecydowana ochrona czynna.

Tomasz Ginszt
Nadleśnictwo Hajnówka

Dostojka malinowiec
Dostojka malinowiec
Przeplatka maturna
Przeplatka maturna
Latolistek cytrynek
Latolistek cytrynek
  
© 2006-2020 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij