dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Gry i prezentacje Wasze Blogi Fotogaleria Leśnoteka Leśny Przewodnik
HOME  >  Aktualności  >  Konwaliowe „Leśne Impresje”
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Zdjęcie miesiąca – dzieci
Zdjęcie miesiąca – dzieci
Komentarze galerii
messi
2020-06-28 18:53:05
woule nie da się patrzeć

messi
2020-06-28 18:52:29
jebane gówna te wasze ptaki

gowno20
2020-05-25 19:24:23
stara strona przeterminowana bo z 2010 roku XD pozdro 600 elo benc

messi
2020-05-06 10:41:54
ja jestem na lekcji

messi
2020-05-06 10:40:54
kttybella to ty?

Kowaliowe „Leśne Impresje”

„Z wysokości konwalii”<br>fot. agata507
„Z wysokości konwalii”
fot. agata507

I minął maj. Maj, który rozpieszczał nas swym urokiem nadzwyczaj długo jak na ostatnie lata. Długość tego pięknego miesiąca zawdzięczamy pogodzie, która powolutku dawkowała nam coraz to cieplejsze dni. Powolny przyrost temperatury spowodował, że kwiaty długo utrzymywały się na drzewach, lilaki kwitły do ostatnich dni maja, a niezliczone odcienie zieleni cieszyły nas wyjątkowo długo.

Niestety dla niektórych regionów Polski maj, z dużymi opadami deszczu, nie był tak łaskawy. Powodzie i podtopienia, które w ludzkim wymiarze stanowią katastrofę dla tych, których powódź dotknęła, dla przyrody są normalną koleją rzeczy. Wylewanie rzek, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu było normalną rzeczą, powtarzającą się cyklicznie, dziś gdy wydaje nam się, że okiełznaliśmy naturę, staje się dla ludzi katastrofą.

Wracając jednak do fotografii i Leśnych Impresji. Jury, wybierając zdjęcia nadesłane przez Was w maju, miało trudny orzech do zgryzienia. Jak przewidywałem, ilość zdjęć była nadzwyczaj duża. Pokuszę się też o stwierdzenie, że jakość pokazanych przez Was fotografii wyróżniała się spośród poprzednich edycji. I jak to w życiu, ciągle musimy wybierać pomiędzy jednym a drugim, tak i my wybraliśmy dwa zdjęcia, które według nas okazały się najlepszymi fotografiami maja. 

Jedno z nich przedstawia dość oryginalne spojrzenie na kwiaty, a konkretnie – na kwiat konwalii. Zdjęcie to tak  zauroczyło zwłaszcza żeńską część jury, że postanowiliśmy nagrodzić je pierwszym miejscem wśród młodszych uczestników. Mimo że decydujący głos nad wyborem tej fotografii miała płeć piękna :), to dodać trzeba, że męska część oceniających nieco chłodniejszym okiem zauważyła w tym obrazie  cechy takie jak: inne – oryginalne spojrzenie, poprawność naświetlenia oraz zgraną kompozycję. Kwiat jest tak wyeksponowany, że chciałoby się wsadzić nos pomiędzy dzwoneczki i chłonąć cały bukiet zapachu konwaliowego, tak charakterystycznego  dla maja.

Zdjęciem, które zrobiło największe wrażenie na jury pośród zdjęć nadesłanych przez młodzież, to zdjęcie zająca w ruchu. Autor tej fotografii wykazał się mistrzowskim refleksem i opanowaniem. Zrobić dobre zdjęcie tak płochliwego zwierzęcia, jakim jest zając, nie jest łatwo, a sfotografowanie szaraka w ruchu wydaje się prawie niemożliwe. Autor jednak tego dokonał z niesamowitym efektem panoramowania, czyli utrzymania w ostrości elementu, którym tutaj jest zając,  na tle rozmazanego tła.

Jak widzicie, wybór ciekawego tematu fotograficznego oraz poprawność jego uwiecznienia nie wystarczy, aby zdjęcie zostało docenione, zauroczyło jury. Często decydującym elementem, który wpływa na ostateczny odbiór zdjęcia przez oglądającego jest oryginalność podejścia do tematu. Oryginalność ta zaskakuje, pokazuje coś, co na co dzień wydaje nam się normalne, nieciekawe. Jednak poprzez inne spojrzenie nabiera wyrazu i powoduje zachwyt. Najlepszym tego przykładem jest właśnie omówione wcześniej zdjęcie konwalii wykonane przez Agatę.

Zatem szukając nowych tematów fotograficznych, nie zapominajcie o twórczym spojrzeniu na świat i starajcie się go uchwycić takim, jakim go widzicie, a  nie jakim widzą go ludzie, którzy przyrodę traktują jako coś obcego, nieistotnego dla nich.

Antoni Kasprzak

Już w przyszłym tygodniu ogłosimy zwycięzców całej edycji „Leśnych Impresji”. Już się boimy obrad jury:) Trudny wybór nas czeka...

© 2006-2020 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij