dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Gry i prezentacje Wasze Blogi Fotogaleria Leśnoteka Leśny Przewodnik
HOME  >  Aktualności  >  O czym nie należy zapominać
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Zdjęcie miesiąca – dzieci
Zdjęcie miesiąca – dzieci
Komentarze galerii
messi
2020-06-28 18:53:05
woule nie da się patrzeć

messi
2020-06-28 18:52:29
jebane gówna te wasze ptaki

gowno20
2020-05-25 19:24:23
stara strona przeterminowana bo z 2010 roku XD pozdro 600 elo benc

messi
2020-05-06 10:41:54
ja jestem na lekcji

messi
2020-05-06 10:40:54
kttybella to ty?

O czym nie należy zapominać

W lesie

Wakacje już na półmetku. Wielu z Was na pewno korzysta z wolnego czasu, przebywając w miejscach skąd blisko jest do lasu. Czy pamiętacie jak należy się w nim zachowywać, by nie zaszkodzić jego mieszkańcom? Wasza koleżanka, Jprzypomina co to znaczy być kulturalnym gościem w lesie:)

Las to nie plac zabaw, gdzie możemy się wyszaleć i trochę porozrabiać. W lesie jest prawie tak samo, jak w domu u sąsiadki, gdzie na stole leżą kosztowne wazy, na podłodze perskie dywany... Jak się wtedy się zachowujemy? Zapewne kulturalnie i z dworską etykietą. 

Las, który jest najbogatszym z ekosystemów, też potrzebuje zasad, których my ściśle musimy przestrzegać, tak jak w wyżej wymienionym przykładzie. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkim zagrożeniem jest człowiek dla lasu. Wchodzimy do niego, tak jak do siebie, jednak tak naprawdę, przekraczając granice wyznaczone tabliczką informacyjną, wkraczamy w miejsce innej kultury, innych zwyczajów... Jednak czy potrafimy się tam zachować?

Pierwszą zasadą i chyba najważniejszą jest zachowanie spokoju, ciszy
Czy wchodząc do biblioteki, a nawet domu przykładowej sąsiadki, krzyczymy? Czy krzyk innej osoby jest dla nas miły? Nie? To dlaczego my tak robimy?

Drugą zasadą, jakiej należy przestrzegać jest: wszystkie rzeczy, jakie zabieramy do lasu – plastikowe butelki, papierki itp. wynosimy z niego z powrotem. Na pewno każdy z nas został po przyjęciu urodzinowym z „kupą brudu”. Jak wtedy się czuliśmy? Czy było miło nam żyć w takim bałaganie? Nie? Jednak to my mamy ręce, posprzątamy, a zwierzęta? Mogą zginąć, raniąc się o pozostawione szkło lub czymś ostrym.

Trzecia zasada, równie ważna jak powyższe dwie, to całkowity zakaz niszczenia „rzeczy” należących do lasu! Może już nie pamiętacie, jak w dzieciństwie, starszy kolega zepsuł wam lalkę, samochodzik lub inną zabawkę, którą chcieliście się jeszcze pobawić. 
Czy było wam wtedy tak do śmiechu, jak gdy niszczycie małe drzewka, rozgniatacie grzyby, zrywacie młode gałązki? Chyba nie... To co wydaje nam się niepotrzebne w lesie (oprócz wielkich, nielegalnych wysypisk śmieci) jest potrzebne. Wiele zwierząt potrzebuję tego, nie bądźmy egoistyczni!

Czwartą rzeczą, której pod żadnym pozorem nie wolno robić, jest niszczenie nor, mrowisk, gniazd ptasich! Nie wolno drażnić tym zwierząt! Nie wolno psuć czyjegoś domu! Byliście kiedyś późnym wieczorem na dworzu? Gdzie chcieliście się schować? Do domu? A jeśli tego domu nie będziecie mieć, zostanie on zniszczony wam tak, jak wy to zrobiliście? Co wtedy będziecie czuć – złość, smutek?

Piąta zasada, równie ważna to, zakaz wprowadzania psów i innych zwierząt domowych bez smyczy, lub innego zabezpieczenia. Czy do sklepu można wprowadzać zwierzęta? A czy wy chcielibyście, aby do waszego domu wleciał niepilnowany pies, co by wtedy zrobił? Najprawdopodobniej wszystko by poprzewracał, pogonił was, a może nawet ugryzł! W lesie my czujemy się spokojnie, ale zwierzęta kiedyś były dzikie. To człowiek je udomowił, to on nauczył żyć w przyjaźni. Jednak nie powstrzymamy natury zwierzęcia.
On był kiedyś dziki, on zabijał... To tak samo jak my nie możemy powstrzymać nawyku np. obgryzania paznokci. Należy o tym pamiętać, bo las nie jest nasz, las to dobro całego świata, ale ludzie często o tym zapominają. Chcą mieć wszystko dla siebie, chcą, by całe dobro było tylko dla nich. Są egoistami, a tego nawyku trudno odzwyczaić...

Autor: Justyna Bekier,
tekst nadesłany do niezapominajkowego konkursu 

 

 

Jeśli będziemy cicho, przyroda da się podejrzeć
Jeśli będziemy cicho,
przyroda da się podejrzeć
Posprzątajmy po sobie w lesie
Posprzątajmy po
sobie w lesie
Nie niszczmy mrowisk
Nie niszczmy mrowisk
Zniszczona ścieżka
Zniszczona ścieżka
 
© 2006-2020 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij