dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Gry i prezentacje Wasze Blogi Fotogaleria Leśnoteka Leśny Przewodnik
HOME  >  Aktualności  >  Dzisiaj międzynarodowy dzień zwierząt
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Zdjęcie miesiąca – dzieci
Zdjęcie miesiąca – dzieci
Komentarze galerii
messi
2020-06-28 18:53:05
woule nie da się patrzeć

messi
2020-06-28 18:52:29
jebane gówna te wasze ptaki

gowno20
2020-05-25 19:24:23
stara strona przeterminowana bo z 2010 roku XD pozdro 600 elo benc

messi
2020-05-06 10:41:54
ja jestem na lekcji

messi
2020-05-06 10:40:54
kttybella to ty?

Dzisiaj międzynarodowy dzień zwierząt

Dzięki leśnikom,<br> dzisiaj w Bieszczadach<br>  możemy spotkać żubry
Dzięki leśnikom,
dzisiaj w Bieszczadach
możemy spotkać żubry

Leśnicy, dbając o las zapewniają zwierzętom miejsce, w którym mogą żyć spokojnie, mają pod dostatkiem jedzenia i mogą w spokoju zakładać swoje leśne rodziny. A te najbardziej zagrożone mają szansę na przeżycie. 

Oto kilka przykładów, jak leśnicy zajmują się leśnymi mieszkańcami.

Leśnicy dokarmiają zwierzęta, głównie zimą, aby pomóc zwierzynie w okresach, gdy ma ona utrudniony dostęp do pokarmu naturalnego; dokarmianie powinno ograniczać szkody, jakie zwierzyna wyrządza w uprawach rolnych i lasach,

Leśnicy wprowadzają do lasu zwierzęta, które wcześniej występowały na danym terenie (tzw. reintrodukcja) oraz te, których liczebność drastycznie się zmniejszyła (w tym wypadku mówimy o restytucji). Przykładem może być reintrodukcja żubra, który do roku 1925 został w Polsce niemal wytępiony a dziś mamy 5 stad. Żubra możemy spotkać np. w Bieszczadach.

Z sukcesem przeprowadza się obecnie m.in. reintrodukcję cietrzewia. Z restytucji warto wymienić hodowlę zajęcy i kuropatw prowadzoną w Nadleśnictwie Świebodzin i hodowlę danieli na terenie Nadleśnictwa Brzeziny.

Leśnicy tworzą azyle, czyli miejsca, do których można przynieść zranione zwierzęta, tak jak ostatnio zrobił to mieszkaniec Pruszcza Gdańskiego, dzięki któremu ranny puszczyk znalazł schronienie w ośrodku rehabilitacji ptaków, który prowadzą leśnicy z Wejherowa

Leśnicy ratują zwierzęta z opresji. Szczególnie niebezpieczne są sytuacje gdy zwierzę złapie się we wnyki założone przez kłusowników. Właśnie niedawno leśnicy oraz straż miejska w Nidzicy uratowali pięknego jelenia. Musieli oni rozplątać i porozcinać wielokrotnie zawiniętą wokół poroża grubą, stalową linę zastawioną przez kłusowników. Na szczęście, cała operacja się powiodła. Byk potrzebował jeszcze kilku godzin, by dojść do siebie, po czym zniknął w lesie. 

Problemem jest również fakt, że często miasta bezpośrednio graniczą z lasami. Tak jak np. Trójmieście. Obejrzyj film pokazujący, jak straż leśna z Gdańska ratuje koziołka, który trafił na miejskie podwórko.fot. Rafał Szadkowski
Puszczyk – nowy mieszkaniec
ptasiego azylu w Wejherowie
fot. Rafał Szadkowski
Paśnik, fot. Antoni Kasprzak
Paśnik
fot. Antoni Kasprzak
   
© 2006-2020 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij