dziecimłodzieżnauczyciele
home    PGLPGL Lasy
Państwowe
 blog leśniczego        skrzydlate myśli        blog edukatora    
Gry i prezentacje Wasze Blogi Fotogaleria Leśnoteka Leśny Przewodnik
HOME  >  Aktualności  >  Kwadratowe drzewa urosną w lesie
 kontaktmapa serwisu
Logowanie
Login
Hasło
Przypomnij hasło 
Nie masz konta ? Zarejestruj sie
Zdjęcie miesiąca – dzieci
Zdjęcie miesiąca – dzieci
Komentarze galerii
messi
2020-06-28 18:53:05
woule nie da się patrzeć

messi
2020-06-28 18:52:29
jebane gówna te wasze ptaki

gowno20
2020-05-25 19:24:23
stara strona przeterminowana bo z 2010 roku XD pozdro 600 elo benc

messi
2020-05-06 10:41:54
ja jestem na lekcji

messi
2020-05-06 10:40:54
kttybella to ty?

Kwadratowe drzewa urosną w lesie

Kwadratowe drzewa
urosną w lesie

Potężna rewolucja szykuje się w polskim leśnictwie. Od tego roku rusza hodowla drzew o kształtach i gabarytach, które pozwolą na ich wykorzystanie gospodarcze bez konieczności przetarcia w tartakach. Leśnicy już realizują ten pilotażowy projekt w wytypowanej szkółce leśnej na terenie RDLP w Krośnie.

Badania naukowe nad modyfikacją kodów genetycznych sadzonek drzew leśnych dobiegły końca. Do uzyskania pnia m.in. o przekroju kwadratu leśnicy wykorzystali naturalną skłonność drzew do wzrastania w kształcie, wynikającym z ograniczeń środowiskowych.

Przykładowo, by uzyskać gotowy element na krokiew, należy sadzonkę drzewa posadzić w doniczce o przekroju prostokąta, zaś żeby wyhodować bale do budowy domu wystarczy sadzonkę umieścić w kwadratowej donicy o odpowiednio dużych gabarytach.

– Ten niezwykle prosty pomysł podsunęła nam obserwacja natury i zachowania sadzonek na szkółce – objaśnia Jacek Stankiewicz, naczelnik Wydziału Hodowli RDLP w Krośnie. – Zauważyliśmy, że sadzonki wzrastające w okrągłych kubkach zachowują się inaczej niż te w doniczkach o przekroju kwadratu. Stąd już tylko krok do innowacji.

Pierwsze próby wyhodowania gotowych elementów więźby dachowej dały rewelacyjne wyniki.

– To istotnie może być rewolucja w gospodarczym wykorzystaniu drewna – mówi Andrzej Miara, naczelnik Wydziału Marketingu RDLP w Krośnie. – Zamiast kosztownego kilkukrotnego transportu surowca, z lasu, na skład, następnie do tartaku, wystarczy takie drewno po prostu okorować w lesie. Drewno takie ma większą wytrzymałość technicznąi jest bardziej odporne na takie czynniki środowiska, jak choćby wnikanie grzybów pasożytniczych czy owadów.

Ponadto dzięki tej metodzie hodowlanej zmniejszy się też ilość odpadów drzewnych, stanowiących obecnie zmorę tartaków zaś kora pozostanie w naturalnym środowisku jako nawóz. Za 20–30 lat zobaczymy pierwsze drewniane domy zbudowane z desek i bali wyrosłych prosto w lesie.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


Modrzew rosnący
w doniczce o przekroju
kwadratu będzie kiedyś
elementem więźby
dachowej
Ta jodła wyrośnie
na element budowlany
fot. T. Maksymowicz
   
© 2006-2020 Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
przy współpracy    NFOŚiGW 
CMS by WEB interface
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij